DÖRT İMPARATORLUĞA BAŞKENTLİK YAPMIŞ
TARİH, DOĞA ve KÜLTÜR KENTİ
<
İZNİK
  www.iznikvecini.com sayfasına hoşgeldiniz. 1
  1
1
header
navigation
Balık tutmak bir tutkudur
Balık tutmak bir tutkudur
İznik Gölü
İznik Gölü
Ayasofya Camii (Kilisesi)
İznik Ayasofya Camii
             Gün Batımı
     Gün Batımıİznik
        İznik, her avuç toprağı  binlerce yıldır kültür kalıntıları ile yoğrulmuş, bölgede yüzyıllar boyu tarih sayfalarının baş köşelerinde yerini almış bir kenttir.
        İznik, dört imparatorluğa başkentlik yapmış nadir yerleşimlerden biridir.
        İznik, aynı adı taşıyan İznik Gölü'nün doğu kıyısında, Bursa il merkezine 85 km. uzaklıkta bulunan bir ilçedir.
İznik ismi, eski adı olan Nikéa'dan gelmektedir. Dönemde yaygın bir dönüştürme kuralına göre Rumca adın önüne 'sur içinde' anlamında olan is eki getirilerek isnikéa adı Türkçede İznik olmuştur.
     Nüfus:
      İlçenin nüfusu son nüfus sayımına göre 22 179'dur.
     Tarihçe:
      İznik'te ilk yerleşimin M.Ö. 2500 yıllarına uzandığı sanılmaktadır. M.Ö. 7. yüzyıl öncesinde burada kurulan yerleşime 'Helikare' denmekteydi. Makedonya İmparatoru Büyük İskender 'in generali Antigonus tarafından M.Ö. 316 yılında kent Antigoneia adını almıştır. İskender'in ölümünden sonra Antigonus ile general Lysimakhos arasındaki savaşı kazanan Lysimakhos kente, Antipatros'un kızı olan eşi Nikaia'nın adını vermiştir. M.Ö. 293'te Bithynia Krallığı'na bağlanan kent, önemli mimari yapılarla süslenmiştir. Bir süre Bithynia Krallığı'nın başkenti olan Nikaia daha sonra Roma'nın önemli bir yerleşimi olarak varlığını sürdürür.
325 yılı yazı başında Hıristiyanlık için çok önemli olan Birinci Konsül , İznik'de toplanmıştır. İmparator Constantinus 'un da katıldığı toplantıda Hristiyanlıkla ilgili yortu günleri ve Nikaia Kanunları adı ile bilinen 20 maddelik metin bu Konsülden sonra kabul edilmiştir.787 yılında İznik Ayasofya 'sında VII. Konsül toplandı.Ayrıca VI. Haçlı Seferi sonucunda Bizans İmparatorluğu İstanbul'u kaybedince İznik'te Bizans Hanedan üyeleri tarafından İznik Latin İmparatorluğu kurulmuş ve bu imparatorluk daha sonra İstanbul'u fethederek Bizans İmparatorluğu'nu yeniden kurmuştur.
İznik, Selçuklular 'ın ve Osmanlılar 'ın da başkenti olmuştur. İznik 1331 yılında Osmanlı orduları tarafından ele geçirilmiştir. Osmanlı idaresinde İznik, sanat, ticaret ve kültür merkezi oldu. Orhan Gazi Medresesinde birçok ünlü ders verdi. Davud-u Kayseri , Ebul Fadıl Musa , Eşrefoğlu Abdullah Rumi gibi ünlü tasavvuflar İznik'te yaşadı ve eserler verdi. Osmanlı döneminin ilk cami, medresesi ve imareti İznik'te inşa edildi.
14.,15. ve 16. yüzyıllarda İznik bir sanat merkezi olmuş, dünyaca ünlü çini ve seramikler burada üretilmiştir.
     Ekonomi:
      Ağır sanayi yatırımlarının bulunmadığı İznik ovası, zeytin , üzüm , şeftali , kiraz , erik , armut ,elma , ceviz , domates , taze fasulye , brokoli , brüksel lahanası ve toprağının olduğu kadar ikliminin de elverişli olmasından dolayı birçok sebze ve meyve yetişmektedir. Bölgedeki 3 resmi sebze ve meyve hali mevcuttur. İznik’te üretimi yapılan tarımsal ürünler içinde zeytin, çiftçi ailelerinin %70 gibi önemli bir kısmının gelir kaynağı olarak birinci sırayı almaktadır.Yöreye has bir ürün Müşküle üzümü , ilçede halen yetiştirilmektedir.
İlçenin doğası, arkeolojik ve tarihi kalıntıları ile gölün doğal kıyı şeridi piknik yapmaya elverişli geniş ağaçlık alanlarıyla turizme canlılık katar. Hacı Osman Köyü ve çevresinde yamaç paraşütü ve çim kayağı sporları için uygun alanların tespiti ile bu sporlara ilgi duyanlara ev sahipliği yapmaya başlamıştır.
Son yıllarda Sansarak köyündeki doğal şelale sayesinde dağ tracking sporu başlamıştır. Her hafta İstanbul 'dan ve diğer yakın metropolllerden günü birlik turlar düzenlenmektedir.
İznik Gölü'nde tatlı su ıstakozu ve yayın , sazan , akbalık , gümüş gibi 27 değişik balık türü bulunur. Gümüş balığının tamamı ihraç edilir; diğer ürünler bölgede tüketilir.
     Tarihi Binalar:
  • Ayasofya Kilisesi (İznik)
  • Roma Tiyatrosu (İznik)
  • I. Murat Hamamı (İznik)
  • Süleymanpaşa Medresesi (İznik) 
  • Sarı Saltuk türbesi (İznik)
  • Yeşil Cami (İznik)
  • Nilüfer Hatun İmarethanesi ( İznik Müzesi )
     Tarihi Camileri:
  • Orhan Camii (Ayasofya) (Haigha Sophia Kilisesi-İznik)
  • Eşrefzade Camii
  • Mahmut Çelebi Camii
  • Yeşil Cami
  • Şeyh Kudbettin Camii
  • Asmalı Cami


footer
İznik İstanbul Kapı
İstanbul Kapı 
footer
İznik Müzesi
İznik Müzesi
footer
İznik Gölü kenarı
Sahil 
footer
İznik Süleyman paşa Medresesi
medrese
footer

Mustafa KÖKEN  iznikvecini@gmail.com